Pátek 18. června 2021, svátek má Milan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 18. června 2021 Milan

Před 20 měsíci zemřel předčasně Signatář Charty 77 Tomáš Liška

24. 03. 2021 17:48:57
A jeho vlastní starší bratr stále nezná díky byrokracii českých úředníků příčinu úmrtí, ač na to právo...

Můj mladší bratr Tomáš Liška zemřel 22. července 2019 v Berlíně v nedožitých 62 letech.

Je to již kulatých 20 měsíců.

Zajímavost: byl mladší o 1 rok, 1 (měsíc) půlrok, 1 týden a 1 den...měsíc nahrazen půlrokem, jinak „systematické“ k zapamatování.

Byl signatářem Charty 77, tj. jedním z 1858 „statečných“. Nebyl tak známý, jako někteří jiní chartisté.

V březnu 2021 zemřeli dva jiní Chartisté:

-Velice známý Jan Vodňanský, spisovatel, herec a písničkář zemřel v nedožitých 80 letech 10.března 2021.

-František Lízna, moravský kněz, jezuita zemřel v nedožitých 80 letech 4.března 2021.

O nich byly články v tisku, na netu i zpráva v TV novinách.

Tomáš Liška byl po podpisu Charty ́77 vyloučen z pražské vysoké školy, poté pracoval jako noční hlídač.

Nadace Ch ́77 ve Stockholmu mu nabídla stipendium na Univerzitě v Oxford-u a čs. stát mu rád dovolil se vystěhovat, pokud se vzdá čs. občanství.

Na britských univerzitách neexistuje protekce u zkoušek, takže než se naučil „oxfordskou“ angličtinu, byl vyloučen pro neprospěch. V anglosaském školství není důležité biflování faktů, což by jistě dokázal i anglicky, nýbrž psaní esejů a jiných samostatných prací. V humanitním oboru byla jeho angličtina v očích profesora nedostatečná...

Do češtiny přeložil, uspořádal a poznámkami opatřil dvě knihy, které vyšly v samizdatu:

- Básně Jima Morrisona „Páni a nová stvoření“,

- Sborník studií „Filmologie dnes“.

Větší část z 8 a půl roku nucené emigrace strávil poté v Západním Berlíně.

Měl britský doklad pro osoby bez státní příslušnosti, který ho opravňoval kdykoliv a opakovaně vstoupit do Spojeného království a pobývat tam.

Do Československa se pokusil vrátit pouhých pár dní po 17. Listopadu 1989, západoberlínsko/NDR hranici překročil bez problému, ale čs. pohraničníci ho k nám nepustili. Takže se vrátil do ČSSR v prosinci 1989 a zanedlouho osobně odevzdal velvyslanci Spojeného království výšeuvedený doklad (za který by v té době desítky tisíc Čechů dali kdoví co...vzpomeňte na britské úředníky, kteří měli kancelář i na pražském letišti). Samozřejmě brzy dostal zpět čs. občanství.

Vídali jsme se málo – já měl tehdy dvě malé děti.

On měl přístup např. i k vzácné paní Olze Havlové KDYKOLIV v jejich domě na nábřeží (samozřejmě, že k prezidentovi ne, ani poté k Veš-Havlové).

Na rozdíl od mnoha jiných chartistů nikdy nijak nevyužil „statutu Chartisty“ k získání jakékoliv výhody, ani obohacením se, ani formou dobře placené funkce nejen pro sebe, ale i pro mladičkého synáčka, což udělali jiné Chartisté...

Při vzácných setkáních si mně postěžoval, že Chartu ́77 nepodepsal proto, aby se

„nyní v ČSSR-ČR rozkradlo nejvíce od Bílé Hory, čehož se aktivně účastní i několik (nejmenovaných) Chartistů a u dalších se ukázalo, že jim nejde o demokracii, jedině o antikomunismus a obdivují např. i fašisty“.

Pokusil jsem se ho kontaktovat na přelomu let 2015/16 po úmrtí našeho otce.

Teprve když mě napadlo kontaktovat firmu-majitele činžovního domu, tak jsem se dozvěděl, že tam již nežije a že odjel „bez rozloučení“, tj. po anglicku, neznámo kam.

Přestal platit nájemné a po asi 3-4 měsících neplacení a marných písemných výzvách byl byt za účasti Policie ČR otevřen. Firma vše vystěhovala ve 3 kontejnerech.

Pracovník firmy-majitele objektu mně řekl, kdy k tomu přibližně došlo. Jsme vlastní bratři (oba rodiče stejní), máme velice podobné geny a tedy v něčem i povahy, takže jsem si uvědomil, že odjel poté, co se v ČR objevili první POLITIČTÍ VĚZNI po r. 1989.

Např. řidič autobusu, který odmítl jezdit s busem, na němž byla předvolební agitace ODS. Když byl donucen pod hrozbou neomluvené absence, tak politikům ODS přimaloval tykadla. Za to byl odsouzen manželkou předního funkcionáře ODS i ke 100 dnům vězení, které si odseděl...

Ve skutečných demokraciích před r. 1989 Policie nestíhala poškozování, strhávání předvolební agitace – vždyť jde o dočasné plakáty, které po volbách stejně musí být odstraněny...Nestíhala ani bitky stoupenců protichůdných stran, pokud při nich nedošlo k vážným zraněním či smrti... Měla více času na stíhání skutečně závažných trestných činů. Vládnoucí „Buržoazie“ si byla vědoma, že „dělnická třída“ má příklad toho, jak žít bez „buržoazie“ a sociální rozdíly se pomalu zmenšovaly... Po r. 1989 se majetkové rozdíly v „tzv. vyspělých“ zemích zvětšují a nyní dle některých ekonomů-statistiků se sociální rozdíly již vrací cca do r. 1820 (průměr vyspělých kapitalistických zemí, u nás to naštěstí ještě tak daleko nedošlo...).

Bratr zřejmě nikomu neřekl, kam odjíždí (zásada konspirace: když něco nevíš, tak to nepovíš...). Odjel do Berlína, což jsem se i já dozvěděl teprve z úmrtního listu.

Bydlel tam, kde většinu své nedobrovolné emigrace = na území bývalého Západního Berlína = svobodomyslné zvláštní území,

Mohu jen spekulovat, zda do Berlína odjel jen na návštěvu (jistě tam měl kontakty z let /cca1984/-1989) a týdenní či měsíční pobyt si až na místě změnil na trvalé bydliště bez návratu do Prahy NEBO odjel vědomě "NAVŽDY" nejen z Prahy, ale i z mafiánského kapitalismu ČR s politickými vězni...

Autor: Petr Liška | středa 24.3.2021 17:48 | karma článku: 12.72 | přečteno: 292x

Další články blogera

Petr Liška

Nevážně, tj. vesele: Pražský covidový dopravní zeměpis

Tři vtipy na společné téma: Pražský covidový zeměpis: 3 nejdůležitější covidové stanice metra + pražákům jsou nyní HOstivice i HOroměřice na HO... + místo legálně v Praze i St.Č.kraji zároveň

25.3.2021 v 16:15 | Karma článku: 8.74 | Přečteno: 249 | Diskuse

Petr Liška

Českou republiku nezajímá, na co zemřel její občan v cizině

Kde bylo vaše první bydliště po narození !? (To si každý jistě samozřejmě pamatuje!) = viz otázka č.7 formuláře ke Sčítání 2021... k čemu že to může být dobré Státu, kterého nezajímá příčina úmrtí občana ČR?

24.3.2021 v 19:05 | Karma článku: 12.66 | Přečteno: 558 | Diskuse

Petr Liška

Matka Země se MOC A MOC ZLOBÍ

Koronavirus i jeho britská mutace se objevily na STRATEGICKÉM MÍSTĚ a VE STRATEGICKOU DOBU. Tedy již nejméně ČTYŘI "náhody"...jedna = náhoda, dvě = náhody, ale ČTYŘI = něčí ZÁMĚR.

19.1.2021 v 12:23 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 36 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Lubomír Stejskal

Několik poznámek k článku Kateřiny Konečné na jejím blogu

Europoslankyně Kateřina Konečná je dáma. Ovšem dáma komunistická. Tedy soudružka. A soudružky a soudruzi, jak známo, si rádi upravují historii k obrazu svému. Podle vzoru okupace rovná se bratrská pomoc.

17.6.2021 v 20:59 | Karma článku: 14.80 | Přečteno: 222 | Diskuse

Jan Ziegler

Snůšky protiizraelských lží soudružky Konečné

Europoslankyně a vycházející hvězdička KSČM Kateřina Konečná se rozčílila nad tím, cože si to ten Izrael dovoluje, když se brání palestinskému násilí, a evidentně se postavila na stranu islamistických teroristů z Hamásu.

17.6.2021 v 18:15 | Karma článku: 23.78 | Přečteno: 313 | Diskuse

Vladimír Zeman

Čeká nás studený mír.

Dobrá zpráva ze summitu na té nejvyšší úrovni. Tak sláva - válka to nebude. O nějakém přátelství se nedá mluvit, ale aspoň se snad přestane vyhrožovat. Diplomati se vrátí na svá místa a vše se v dobré (ale bacha!) obrací.

17.6.2021 v 10:10 | Karma článku: 20.29 | Přečteno: 307 | Diskuse

Pavel P. Kopecký

Putin a Biden – počátky ulamování hrotů?

Ženevskému summitu Bidena s Putinem dominovala symbolika. Včetně touhy Rusů ukázat světu, že jsou si s Američany rovni.

17.6.2021 v 9:37 | Karma článku: 14.13 | Přečteno: 230 | Diskuse

Petr Štrompf

Nedělejme si naděje, volby nic moc nezmění

Ani nemohou, když se ve vodách české politiky pohybují víceméně stejní lidé. Jejich případné přeskupení nepohne s ničím, o čem sní volič, když zrovna spí.

17.6.2021 v 9:28 | Karma článku: 14.59 | Přečteno: 376 | Diskuse
Počet článků 16 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1213

63 let, absolvent fakulty řízení VŠE v Praze, analytik. Znalec veřejné dopravy, zvl. letecké a železniční, politické geografie a příbuzné obory.

Najdete na iDNES.cz